Grzegorz Kolasiński - Strona Oficjalna
Moim zdaniem : Pytanie 4
Pytanie: Obecny stan szkolnictwa wyższego w Polsce jest niesatysfakcjonujący. Zdaniem wielu ekspertów jedyną receptą na jego poprawę jest wprowadzenie od 2015 roku powszechnego czesnego. Problem płatnych studiów pojawia się w debatach publicznych już od dłuższego czasu. Czy jestem za tym, aby w Polsce wprowadzić powszechną odpłatność za studia?

    Moim zdaniem: Popatrzmy na przyszłość odpłatności szkolnictwa wyższego przez pryzmat autostrady A4 Kraków – Katowice. Odcinek tej trasy kiedyś bezpłatny a obecnie płatny obrazuje, że odpłatność nie koniecznie wpływa korzystnie i poprawia jakość. Przejazd autostradom bez opłat był zdecydowanie szybszy a aktualnie wydłużył się czas podróżowania a droga jest dziurawa. Nie jesteśmy pewni czy podobnie nie stanie się ze szkolnictwem wyższym. Dlaczego prywatne szkolnictwo wyższe potrafi się utrzymać jedynie z czesnego a publiczne chociaż mocniej dotowane z ministerstwa odczuwa brak środków finansowych. Płatne studia wcale nie wprowadzą lepszych efektów nauczania, mogą jedynie podwyższyć jakość studiowania(ładne sale, kolorowe sprzęty...), a nie samą jego wartość (dobrze wykształceni obywatele). Wprowadzą natomiast więcej problemów dla zdolnych niezamożnych ludzi. To jest pewne.

    Może postarajmy zadbać wpierw o system szkolnictwa w gimnazjach, liceach a potem zajmijmy się szkolnictwem wyższym.

    Nie mówmy, że u Nas jest słaby poziom bo w wielu dobrych uczelniach za granicą uczą na gorszym poziomie jednak inwestują w wybitne jednostki co podnosi ich prestiż i miejsce w rankingach.Uważam, że wprowadzenie opłat za studia drastycznie zmniejszy liczbę studentów - tych dobrych, bo tych gorszych, których już dziś stać na płatne studia, nie zabraknie. 

code&design : Bartłomiej Mucha